سوالات تستی بافت شناسی ۲

سوالات تستی بافت شناسی ۲ با جواب

دانلود فایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوالات تستی بافت شناسی ۲

. از ماده خاکستری و ماده سفید تشکیل شده است. ماده خاکستری اکثراً از اجسام عصبی ، دندریت ها و سلول های گلیایی ساخته می شود در حالی که ماده سفید اساساً از آکسون های میلین شده ساخته می شود. اجسام عصبی درون ماده خاکستری به صورت لایه هایی (لایه ها) سازمان یافته اند . همه اینها توسط سه غشای بافت همبند ( مننژ ) احاطه شده است : دورا ، حلزونی و ماده مضر.
سلولهای اپیتلیال دو ساختار بافت شناختی مهم در مغز تشکیل می دهند. سد خونی مغزی و شبکه کوروئید . PNS تمام بافت عصبی خارج از CNS است ، یعنی اعصاب محیطی و گانگلیون های محیطی. اعصاب محیطی دسته ای از رشته های عصبی میلین شده (آکسون) است که در بافت همبند (اندو- ، پری- و اپی- نوریم) پیچیده شده است. اعصاب محیطی با دستگاه های عصبی CNS مشابه است . گانگلیون های محیطی خوشه هایی از بدن سلول های عصبی است که توسط یک کپسول بافت همبند متراکم احاطه شده اند. می توان آنها را به عنوان حسی یا خودمختار دسته بندی کرد .

Peripheral nerves
اعصاب محیطی
کاوش واحد مطالعه
Ganglia of the nervous system
گانگلیای سیستم عصبی
کاوش واحد مطالعه سوالات تستی بافت شناسی ۲
دستگاه پوششی
دستگاه پوششی شامل پوست و پوست زائده . اپیدرم (اپیتلیوم) و درم (بافت همبند) پوست را تشکیل می دهند. اپیدرم کراتینیزه اپیتلیوم سنگفرشی مطبق عمدتا از ساخته شده است کراتینوسیت . درم لایه ای از بافت همبند است که شامل الیاف کلاژن، عروق خونی، عروق لنفاوی و انتهای عصب است. در زیر درم ، لایه ای از بافت زیرپوستی (هایپودرم) یافت می شود. این شامل بافت پیوندی است که بیشتر از سلولهای چربی تشکیل شده است. سلولهای تخصصی (ملانوسیتها ، سلولهای مرکل ، سلولهای لانگرهانس) و انتهای عصب آزاد درون اپیدرم یافت می شوند ، که رنگدانه ، محافظت و احساس را ایجاد می کنند. زائده های پوستی از مشتقات اپیدرم هستند. آنها شامل فولیکول های مو ، غدد پوستی و ناخن ها هستند. فولیکول های مو ، تهاجم اپیدرم است که حاوی سلول های تکثیر کننده سریع و کراتینه کننده است که مسئول تولید و رشد مو هستند. غدد پوستی شامل غدد عرق (آپوکرین و اکرین) و غدد هولوکرین چربی هستند که هر دو در تنظیم دمای بدن مهم هستند. ناخنصفحاتی از سلولهای کراتینه شده در حال تکثیر هستند که ، مشابه مو ، حاوی کراتین سخت هستند. پوست هم محیطی برای تعامل با محیط و هم مانعی است که از ما در برابر میکروب های خارجی و مواد شیمیایی ، تغییرات دما و کمبود آب محافظت می کند. آیا می دانید تنها چیزی که از نشت آب موجود در بدن شما جلوگیری می کند ، اتصالات محکم بین سلولهای کراتینوسیت است؟ این دلیل آن است که افراد با سوختگی گسترده در معرض خطر تهدید کننده زندگی قرار دارند.

Skin
پوست سوالات تستی بافت شناسی ۲
کاوش واحد مطالعه
Scalp and hair
پوست سر و مو
کاوش واحد مطالعه
سیستم اسکلتی – عضلانی
سیستم عضلانی متشکل از بافت سخت (استخوانها، مفاصل، غضروف) و بافت نرم (عضلات، تاندون ها، رباط). بافت استخوان نوعی بافت پیوندی تخصصی است که شامل سلولها (استئوبلاست ها ، استئوسیت ها ، استئوکلاست ها) ، الیاف (کلاژن نوع I) و ماتریکس خارج سلولی معدنی است. استخوان ها از طریق مفاصل با استخوان های دیگر مفصل می شوند ، که می تواند مفصل ، مفصل یا غضروفی باشد. آنها توسط رباط ها ، نوارهای الیافی انعطاف پذیر ساخته شده از بافت همبند منظم متغیر ، تثبیت می شوند. تنها اتصالات متحرک آزادانه مفاصل سینوویال هستند که در آنها سطوح مفصل مجاور با غضروف هیالین ، یک نوع غضروف نرم غنی از گلیکوپروتئین ها ، پروتئوگلیکان ها و کلاژن نوع II پوشانده شده اند . عضله اسکلتیمتشکل از سلولهای عضلانی استوانه ای شکل طولانی با هسته های متعدد واقع در محیط و یک سیتوپلاسم پر از میوفیبریل است . سلولهای عضلانی متعدد توسط بافت همبند به فاسیکول ها متصل می شوند و چندین فاسیکول به هم می پیوندند و شکم عضلانی را تشکیل می دهند . عضله از طریق تاندون به استخوان متصل می شود . دسته های بافت همبند منظم متشکل از الیاف کلاژن نوع I ساخته شده است. همه این اجزا با هم کار می کنند تا حرکت را به بدن برسانند. با انقباض عضله ، تاندون آن نیرو را به استخوان منتقل می کند ، آن را می کشد و باعث حرکت در مفصل سوالات تستی بافت شناسی ۲