دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF

دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF

دانلود کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF
کمکهای مکانیکی زیادی برای محاسبه و اندازه گیری برای استفاده های نجومی و ناوبری ساخته شده است. جهان نمای مسطح یادآور شد نمودار ستاره ابوریحان بیرونی در قرن اوایل ۱۱th اختراع شده است. [۸] اسطرلاب در اختراع شد جهان هلنی در هر دو ۱ یا قرن ها پیش از میلاد ۲ و اغلب به نسبت داده هیپارکوس . اسطرلاب که ترکیبی از پلان کره و دیوپترا بود ، در واقع یک کامپیوتر آنالوگ بود که قادر به حل مشکلات مختلفی در نجوم کروی بود . اسطرلابی شامل رایانه تقویم مکانیکی [۹] [۱۰]و دنده -wheels توسط ابی بکر از اختراع شد اصفهان ، ایران در ۱۲۳۵٫ [۱۱] ابوریحان بیرونی اختراع اولین مکانیکی بشود تقویم شمسی و قمری اسطرلاب، [۱۲] در اوایل ثابت سیمی پردازش دانش و ماشین آلات [۱۳] با دنده قطار و دنده چرخ، [۱۴] ج.  ۱۰۰۰ م . دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF

این بخش ، یک ابزار محاسبه ای است که برای حل مشکلات در تناسب ، مثلثات ، ضرب و تقسیم و برای عملکردهای مختلف مانند مربع و ریشه مکعب استفاده می شود ، در اواخر قرن شانزدهم توسعه یافت و کاربرد آن در توپخانه ، نقشه برداری و ناوبری بود.

پیما یک ابزار دستی برای محاسبه مساحت یک شکل بسته ردیابی بیش از آن را با یک ارتباط مکانیکی بود.

یک قانون اسلاید .
قاعده اسلاید در اطراف ۱۶۲۰-۱۶۳۰، در مدت کوتاهی پس از انتشار مفهوم اختراع شد لگاریتم . این یک کامپیوتر آنالوگ دستی است که برای انجام ضرب و تقسیم کار می کند. همانطور که توسعه قاعده اسلاید پیشرفت کرد ، مقیاس های اضافه شده متقابل ، مربع و ریشه های مربع ، مکعب و ریشه مکعب ، و همچنین توابع متعالی مانند لگاریتم و نماها ، مثلثات دایره ای و هذلولی و سایر توابع را ارائه می دهند . از قوانین اسلاید با مقیاس های ویژه هنوز برای انجام سریع محاسبات معمول استفاده می شود ، مانند قانون اسلاید دایره ای E6B که برای محاسبات زمان و مسافت در هواپیماهای سبک استفاده می شود.

در دهه ۱۷۷۰ ، Pierre Jaquet-Droz ، ساعت ساز سوئیسی ، یک عروسک مکانیکی ( اتومات ) ساخت که می توانست بنویسد و قلم قلاب را نگه دارد. با تعویض تعداد و ترتیب چرخ های داخلی آن می توان حروف مختلف و از این رو پیام های مختلف تولید کرد. در واقع ، می توان از طریق مکانیکی “برنامه ریزی” کرد تا دستورالعمل ها را بخواند. همراه با دو ماشین آلات پیچیده دیگر، عروسک است در موزه Musée d’هنر و همکاران D ‘بود Histoire از نوشاتل ، سوئیس ، و هنوز هم عمل می کند. [۱۵] دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF

در سال ۱۸۳۱–۱۸۳۵ ، ریاضیدان و مهندس جیووانی پلانا یک ماشین تقویم دائمی را ابداع کرد ، که اگرچه سیستمی از قرقره ها و استوانه ها و بیش از آن است ، اما می تواند تقویم دائمی برای هر سال را از ۰ میلادی (یعنی ۱ قبل از میلاد) تا ۴۰۰۰ میلادی پیش بینی کند ، پیگیری سالهای کبیسه و تغییر طول روز. دستگاه جزر و مد-پیش بینی شده توسط اختراع ویلیام تامسون در سال ۱۸۷۲ از ابزار بزرگ و به پیمایش در آبهای کم عمق بود. این سیستم از یک سیستم قرقره و سیم برای محاسبه خودکار سطح جزر و مد پیش بینی شده برای یک دوره مشخص در یک مکان خاص استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل دیفرانسیل ، یک کامپیوتر آنالوگ مکانیکی طراحی شده برای حل معادلات دیفرانسیل توسط ادغام ، استفاده مکانیزم چرخ و دیسک به انجام یکپارچه سازی. در سال ۱۸۷۶ ، لرد کلوین در مورد ساخت احتمالی چنین ماشین حساب هایی بحث کرده بود ، اما گشتاور خروجی محدود یکپارچه های توپ و دیسک او را دچار تزلزل کرده بود . [۱۶] در یک تجزیه و تحلیل دیفرانسیل ، خروجی یک یکپارچه کننده ورودی یکپارچه ساز بعدی یا یک خروجی نمودار را هدایت می کند. تقویت کننده گشتاور پیشرفت که این دستگاه به کار اجازه بود. از دهه ۱۹۲۰ ، ونوار بوش و دیگران آنالیزهای مکانیکی دیفرانسیل را ایجاد کردند.

اولین دستگاه محاسباتی دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF

بخشی از موتور تفاوت بابیج .
چارلز بابیج ، مهندس مکانیک و چندملیتی انگلیسی ، مفهوم یک کامپیوتر قابل برنامه ریزی را ایجاد کرد. وی که ” پدر کامپیوتر ” محسوب می شود ، [۱۷] اولین کامپیوتر مکانیکی را در اوایل قرن نوزدهم مفهوم سازی و ابداع کرد . پس از کار بر روی موتور تفاوت انقلابی خود ، که برای کمک به محاسبات ناوبری طراحی شده بود ، در سال ۱۸۳۳ متوجه شد که یک طراحی کلی تر ، یک موتور تحلیلی ، امکان پذیر است. ورودی برنامه ها و داده ها از طریق کارت های پانچ شده در اختیار دستگاه قرار می گرفت ، روشی که در آن زمان برای هدایت دستگاه های بافندگی مکانیکی مانند دستگاه بافندگی Jacquard استفاده می شد.. برای خروجی ، دستگاه دارای یک چاپگر ، یک طراح منحنی و یک زنگ است. این دستگاه همچنین می تواند اعداد را بر روی کارتها سوراخ کند تا بعداً خوانده شود. موتور دارای یک واحد منطق حساب ، جریان کنترل به شکل انشعاب شرطی و حلقه ها و حافظه یکپارچه است ، و این اولین طراحی برای یک رایانه عمومی است که می تواند با اصطلاحات مدرن به عنوان Turing-Complete توصیف شود . [۱۸] [۱۹]

این ماشین حدود یک قرن از زمان خود جلوتر بود. تمام قطعات ماشین او باید با دست ساخته می شدند – این یک مشکل بزرگ برای دستگاهی با هزاران قطعه بود. سرانجام ، با تصمیم دولت انگلیس در مورد قطع بودجه ، این پروژه منحل شد. عدم موفقیت بابیج در تکمیل موتور تحلیلی را می توان عمده دلیل آن مشکلات سیاسی و مالی و همچنین تمایل وی برای تولید رایانه ای کاملاً پیشرفته و حرکت سریعتر از هر کس دیگری بود. با این وجود ، پسرش ، هنری بابیج ، نسخه ساده واحد محاسباتی موتور تحلیلی ( آسیاب ) را در سال ۱۸۸۸ تکمیل کرد. وی نمایش موفقیت آمیزی از کاربرد آن در جدول های محاسباتی در سال ۱۹۰۶ ارائه داد.

رایانه های آنالوگ دانلود کتاب آموزش مقدماتی کامپیوتر PDF